Ροή

VOIP σε android

RC_Andreas

Administrator
Joined
3 June 2010
Μηνύματα
4,599
Βαθμολογία
9
Points
38
Location
Ελλάδα
Website
www.eltube.gr
android_tr.jpg

Ασχολούμαι εδώ και καιρό με voip κλήσεις. Στο σπίτι εδώ και πολύ καιρό έχω ένα αντάπτορα και τηλεφωνώ μέσω voip με την υπηρεσία SIP.

Εδώ και λίγες ημέρες έχω στα χέρια μου ένα android κινητό. (το Motorola Defy)
Από τις πρώτες μου δουλειές ήταν να βρω αξιόπιστες εφαρμογές για Voip τηλεφωνία.
Η εφαρμογή που δούλεψε καλά με δύο λογαριασμούς Voip είναι η csipsimple

Τι πρέπει να έχουμε για να τηλεφωνούμε πολύ φθηνά.


1. Λογαριασμό σε εταιρία ή εταιρίες Voip.

Μπορείτε να δείτε τιμές από εδώ
http://progx.ch/home-voip-prixbetamax-3-1-2.html (επιλέξτε Greece και πατήστε send)
Κάποιες πολύ φθηνές έχουν ένα επιπλέον κόστος ανά κλήση όπως πχ η easyvoip.com αλλά έστω και έτσι μπορεί να συμφαίρουν. Για να δούμε εάν μία εταιρία έχει έξτρα χρέωση ανά κλήση πάμε στο site της και κοιτούμε το rates.

Εγώ έχω λογαριασμό στην easyvoip για να τηλεφωνώ σε κινητά πάμφθηνα (0.039 US Dollar ανά κλήση και 0.012 US Dollar ανά λεπτό. Δηλαδή για κλήσεις από 1 δευτερόλεπτο μέχρι και 60 δευτερόλεπτα πληρώνω 0,039$+0,012$=0,051$. Με την σημερινή ισοτιμία δολαρίου ? ευρώ η εν λόγο κλήση κοστίζει περίπου 0.038?. από εκεί και πέρα για κάθε λεπτό προσθέτεις μόνο 0,012$ ή 0.009? λίγο λιγότερο από 1 λεπτό του ευρώ ανά λεπτό ομιλίας σε κινητά) Οι κλήσεις χρεώνονται ανά λεπτό.
Για σταθερά δεν συμφέρει λόγω του πάγιου τέλους κλήσης των 0,039$ (εκτός και εάν κάνεις κλήσεις μεγάλης διάρκειας) οπότε έκανα λογαριασμό και στην nonoh.net για σταθερά.
Εκεί αφού κάνεις λογαριασμό και βάλεις χρήματα (εγώ βάζω 10 ?) σου δίνει 200 λεπτά ομιλίας την εβδομάδα δωρεάν. Μετά τα 200 λεπτά την εβδομάδα οι κλήσεις χρεώνονται με 0.017?
Έχεις στην διάθεσή σου 120 μέρες κατά την διάρκεια των οποίων ισχύουν τα 200 δωρεάν λεπτά την εβδομάδα. Μετά αρχίζει και χρεώνει όλες της κλήσεις από το πρώτο λεπτό με 0.017? ανά λεπτό, τα οποία και αφαιρούνται από τα αρχικό ποσό που έβαλες, μέχρι να μηδενιστεί. Εάν ξαναβάλεις χρήματα τότε έχεις ξανά τα 200 λεπτά δωρεάν την εβδομάδα για 120 ημέρες κτλ.


2 Εφαρμογή Voip.

Κατεβάζεις από το market την εφαρμογή csipsimple
http://code.google.com/p/csipsimple/
Στο σετάρισμα επέλεξα το ?Integrate with Android? και το ?Only for outgoing?
Μετά πάτησα το ?Add account? και επέλεξα το ?Advanced?
Στο ?Account name? βάζεις ότι θέλεις να βλέπεις εσύ. Εγώ έβαλα ?σταθερά μέσω nonoh?
Στο ?Caller ID? βάζεις ότι θέλεις να βλέπει ο άλλος (δεν δουλεύει σε όλες τις voip εταιρίες. Εγώ έβαλα τον αριθμό του κινητού μου με +3069ΧΧΧΧΧΧΧΧ.
Στο ?Server? έβαλα το sip.nonoh.net (αλλάζει ανάλογα με την εταιρία που έχεις)
Στο ?Username? έβαλα το username που έχω στην εταιρία nonoh
Στο ?Password? έβαλα το password που έχω στην εταιρία nonoh
Τα υπόλοιπα δεν τα πείραξα και πάτησα ?save?
Εάν είναι ΟΚ θα έχει το όνομα που δώσατε ως ?Account name? θα είναι πράσινο και θα λέει registered.
Πατώντας τώρα το ?Add account? μπορείς να προσθέσεις όσους λογαριασμούς voip έχεις.
Εγώ έβαλα τον δεύτερο λογαριασμό που έχω για κλήσεις σε κινητά με την εταιρία easyvoip.com
Τα βήματα είναι όπως παραπάνω.

Μετά ανοίγουμε την εφαρμογή, πατάμε το αριστερό πλήκτρο (αυτό με τα τετραγωνάκια) στο τηλέφωνό μας για να ανοίξει το menu της εφαρμογής.
Επιλέγουμε settings.
Επιλέγουμε network
Ελέγχουμε να είναι ενεργοποιημένο μόνο το ?Use WiFi? και το ?Use other networks? στο μενού For outgoing calls?
Εάν έχουμε δωρεάν mb και θέλουμε να τα χρησιμοποιήσουμε για κλήσεις τότε στο menu ?For outgoing calls? επιλέγουμε και το ?Use 3G?


3. Δίκτυο WiFi ή 3G (Προσοχή με το 3G. Εάν δεν έχουμε δωρεάν mb το απενεργοποιούμε)

Τώρα όταν κάνουμε κάποια κλήση εάν είμαστε συνδεδεμένοι σε WiFi (ή σε 3G εάν το έχουμε ενεργοποιήσει) θα ενεργοποιείται αυτόματα η εφαρμογή και θα βγάζει ένα μενού επιλογών για την δρομολόγηση της κλήσεις (μία επιλογή για κάθε account που δημιουργήσαμε και στο τέλος την επιλογή ?Use mobile?
Επιλέγουμε κάποια από τις επιλογές και η κλήση δρομολογείται ή μέσω Voip από όποιο λογαριασμό επιλέξαμε ή από το δίκτυο της εταιρίας που έχουμε για το κινητό (Πχ wind για εμένα)

Αυτά για μέγιστη οικονομία σε κλήσεις από το android κινητό μας.

[via]
 
Top Bottom