Ροή

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ MODEM ROUTER NETGEAR DGN 2200

CHRIAC

New member
Joined
7 December 2010
Μηνύματα
9
Βαθμολογία
0
Points
1
Προσπαθώ να εγκαταστήσω το συγκεκριμένο router έχω κάνει κάποιες ρυθμίσεις (φωτο) και ενώ όλα τα λαμπάκια ήταν οκ δεν έμπαινα με τίποτα στο internet οι ρυθμίσεις έγιναν από το web interface του router 192.168.0.1
Αυτά την πρώτη μέρα γιατί όταν ξαναπροσπάθησα να εγκαταστήσω τον router την άλλη μέρα έκανα restart στον router για επαναφορά στις εργοστασιακες ρυθμίσεις και ενώ πάλι δεν έμπαινα στο internet αφού πρώτα είχα κάνει πάλι τις ρυθμίσεις από το web interface του router 192.168.0.1 αυτήν την φορά μου άναβε κόκκινο το λαμπάκι που είναι για το internet και δεν ξέρω τώρα τι να κάνω
 

Attachments

  • basic settings NETGEAR Router DGN2200' - 192_168_0_1_start_htm.jpg
    basic settings NETGEAR Router DGN2200' - 192_168_0_1_start_htm.jpg
    23.2 KB · Προβολές: 0

RC_Andreas

Administrator
Joined
3 June 2010
Μηνύματα
4,599
Βαθμολογία
9
Points
38
Location
Ελλάδα
Website
www.eltube.gr
Για σου CHRIAC είδα πως έχεις κάνει την ερώτηση σου και σε αλλα forum έτσι θα μπω άμεσος στο ψητό εγώ :)

Από ότι διάβασα λες πως τα κανεις σωστά και τα λαμπάκια ανάβουνε που σημαίνει ότι το modem έχει σιχρονιστι με τον ΟΤΕ άρα η ρύθμισις είναι σωστές τότε λογικά θα πρέπει να συνδέεσαι με το ενσύρματο αν όχι ρίξε μια ματια στις ρύθμισις τις κάρτας διχτυού σου μήπως έχεις δηλωμένο IP και στο router είναι αυτόματο ( προτείνω σε αυτόματο ) θα πρέπει να είναι και τα δυο ίδια η αυτόματο η δηλωμένο κοίτα αυτό και πέσμου.

Η δικια μου σύνδεση με ΟΤΕ έχει ως εξής

VPI 8
VCI 35
PPPoE/LLC
 

CHRIAC

New member
Joined
7 December 2010
Μηνύματα
9
Βαθμολογία
0
Points
1
Για σου CHRIAC είδα πως έχεις κάνει την ερώτηση σου και σε αλλα forum έτσι θα μπω άμεσος στο ψητό εγώ :)

Από ότι διάβασα λες πως τα κανεις σωστά και τα λαμπάκια ανάβουνε που σημαίνει ότι το modem έχει σιχρονιστι με τον ΟΤΕ άρα η ρύθμισις είναι σωστές τότε λογικά θα πρέπει να συνδέεσαι με το ενσύρματο αν όχι ρίξε μια ματια στις ρύθμισις τις κάρτας διχτυού σου μήπως έχεις δηλωμένο IP και στο router είναι αυτόματο ( προτείνω σε αυτόματο ) θα πρέπει να είναι και τα δυο ίδια η αυτόματο η δηλωμένο κοίτα αυτό και πέσμου.

Η δικια μου σύνδεση με ΟΤΕ έχει ως εξής

VPI 8
VCI 35
PPPoE/LLC

οταν λες δηλωμένο ip τι ακριβώς εννοείς?
Στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου έχω τσεκάρει <αυτόματη απόδοση διεύθνσης ip>
 

RC_Andreas

Administrator
Joined
3 June 2010
Μηνύματα
4,599
Βαθμολογία
9
Points
38
Location
Ελλάδα
Website
www.eltube.gr
ok αυτό εννοούσα.... λοιπόν αφού εxεις κάνει όλες αυτές τις ρύθμισις και δεν έγινε τίποτα δοκίμασε το εξής. μέσα στο router σου πρέπει να υπάρχει ένα μενού που δηλώνεις κάποιο IP και να του δήλωσις να είναι ελεύτερο στο internet το ίδιο IP να βάλεις και στην κάρτα διχτυού στο PC
 

CHRIAC

New member
Joined
7 December 2010
Μηνύματα
9
Βαθμολογία
0
Points
1
rc andreas μετά από restart που έκανα είμαι στην εξής κατάσταση :
Όλα τα λαμπάκια πράσινα εκτός από αυτό που είναι για την σύνδεση στο internet το οποίο είναι κόκκινο και φυσικά δεν έχω internet .
έχω και πέντε φωτο για να καταλάβετε τις ρυθμίσεις που έχω κάνει μέχρι τώρα
 

Attachments

  • basic settings NETGEAR Router -DGN2200' - 192_168_0_1_start_htm.jpg
    basic settings NETGEAR Router -DGN2200' - 192_168_0_1_start_htm.jpg
    22.8 KB · Προβολές: 0
  • adsl settings 2011-02-25_193639.jpg
    adsl settings 2011-02-25_193639.jpg
    24.9 KB · Προβολές: 0
  • KATASTASH _ TOPIKH SYNDESH 2011-02-28_235626.jpg
    KATASTASH _ TOPIKH SYNDESH 2011-02-28_235626.jpg
    24.3 KB · Προβολές: 0
  • wireless settings meso 192.168.0.12011-02-25_194139.jpg
    wireless settings meso 192.168.0.12011-02-25_194139.jpg
    23.9 KB · Προβολές: 0
  • DGN2200M_Front_HiRes1.jpg
    DGN2200M_Front_HiRes1.jpg
    17.2 KB · Προβολές: 0
Last edited:

RC_Andreas

Administrator
Joined
3 June 2010
Μηνύματα
4,599
Βαθμολογία
9
Points
38
Location
Ελλάδα
Website
www.eltube.gr
CHRIAC κοίτα το να "σιχρονιστι" το modem σου με τον οτε δεν θέλει καμια ρύθμιση μονο συνδεσμολογία αν δεν "σιχρονιζεσε" με τον οτε πρέπει να κοιτάξεις αλλου το πρόβλημα και όχι στις ρύθμισις
 

Vas75

New member
Joined
16 August 2010
Μηνύματα
4
Βαθμολογία
0
Points
1
Age
48
καλησπέρα chiriac εγώ θα σου πρότεινα να κανεις τον εξής τρόπο (1) να κανεις reset στο modem router που έχεις πρόβλημα και μετά να μπεις πάλι στις ρύθμισις του router και αντί για τους "δικουσου" κωδικούς που έχεις από το οτε να βελής τους "δικουστους" που είναι ως εξής username: [email protected] και pass: είναι το "otenet" και "πεσμας" αν το λαμπάκι από κόκκινο έχει γκίνη πράσινο και στην σελίδα του router σου φέρνει μια ip του οτε λογικά που είναι για το test αν αυτό σου συήνη τότε κανεις κάποιο λάθος στους "δικουσου" κωδικούς που σου έχουν στήλη
 

Vas75

New member
Joined
16 August 2010
Μηνύματα
4
Βαθμολογία
0
Points
1
Age
48
Αν αυτά που σου γράφω πιο πάνω sinvenoun και έχεις πρόβλημα με το pass σου η το "username" τότε θα πρέπει να πας στην σελίδα του οτε που είναι www.myotenet.gr και να αλλάξεις το pass σου η το "ουσερναμμε" και μετά μπορείς να βάλεις τα καινούργια που έχεις καταχώριση στον router και πιστεύω ότι θα έχει λήθη το "προβλιμα σου"
 

CHRIAC

New member
Joined
7 December 2010
Μηνύματα
9
Βαθμολογία
0
Points
1
Παιδιά δεν ξέρω τι από όλα αυτά φταίει πάντως το πρόβλημα σύντομα θα λυθεί γιατί θα αλλάξω πρόγραμμα connex και θα μου δώσουν καινούριο router δωρεάν με καινούριο password το huwaii (κάπως έτσι γράφεται)το οποίο είναι του ΟΤΕ και υποστηρίζει CONNEXTV γιατί ούτωσ ή άλλωσ κάποια στιγμή θα άλλαζα πρόγραμμα σύνδεσης
Σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη
Το netgear το εδωσα στον ανηψιο μου στον οποιο παιζει μια χαρα πάντως έχει σύνδεση HOL
 
Last edited:

RC_Andreas

Administrator
Joined
3 June 2010
Μηνύματα
4,599
Βαθμολογία
9
Points
38
Location
Ελλάδα
Website
www.eltube.gr
τέλος καλο όλα καλά λοιπόν.. :) πάντως πιστεύω πως δίκαιο έχει ο Vas75 μάλλον πρέπει να έχεις κάποιο σύμβολο μέσα στο password σου και κάποια router το software που έχουνε μέσα δεν το αναγνωρίζουνε....
 
Top Bottom