Ροή

Ταινία Τι έχουν να δουν τα μάτια μου (1983)

RC_Andreas

Administrator
Joined
3 June 2010
Μηνύματα
4,599
Βαθμολογία
9
Points
38
Location
Ελλάδα
Website
www.eltube.gr
τι-έχουν-να-δουν-τα-μάτια-μου.jpgΤίτλος κινηματογραφικής ταινίας: Τι έχουν να δουν τα μάτια μου
Έτος: 1984
Πρεμιέρα: Οκτώβριος 1984
Διάρκεια: 115'
Είδος: Κωμωδία
Σκηνοθεσία: Θόδωρος Μαραγκός
Σενάριο: Θόδωρος Μαραγκός
Φωτογραφία: Νίκος Γραμματικόπουλος
Μουσική σύνθεση: Νίκος Τάτσης
Παραγωγός: Θόδωρος Μαραγκός

Ηθοποιοί: Βαγγέλης Καζάν (Λευτέρης Δημόπουλος) , Πέτρος Ζαρκάδης (Νικηφόρος Δημόπουλος) , Κώστας Τσάκωνας (I) (Μήτσος Κουφοβασίλης) , Γιάννης Ευδαίμων (Παρασκευάς Κατσουλιέρης) , Κάτια Αλεξάνδρου , Βούλα Μέξη , Μπέτυ Κλωνιά , Μενέλαος Ντάφλος , Νίκος Αλατζάς , Χρήστος Καλαϊτζίδης , Σταύρος Μαυρίδης , Θοδωρής Προκοπίου , Μαρία Ζαχαριά , Δημήτρης Πεύκος , Θανάσης Αντωνίου , Μαίρη Τσαγκαράκη , Απόστολος Μάνος , Νίκος Κοτσώνης , Μαρίνη Μισαφάκη , Στράτος Παπαγεωργίου , Γιώργος Μελισσάρης , Τόλης Πολάτος , Θανάσης Λιάμης , Γιώργος Βρασιβανόπουλος , Μιχάλης Πριμυκήρης , Στέφανος Τσάντης , Θανάσης Καλύβας , Στάθης Μαραγκός (παιδί) , Γιώργος Νταλάρας (τραγούδι)

Περίληψη/Σχόλια: Τέσσερις παιδικοί φίλοι μεγαλώνουν στην επαρχία γεμάτοι όνειρα και φιλοδοξίες. Η ζωή όμως τους εκτοξεύει στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα. Βιώνουν τα διάφορα κοινωνικά γεγονότα και αλλάζουν όπως αλλάζουν οι εποχές. Τους βρίσκουμε μεγάλους πια να είναι αντιμέτωποι, αλλά αυτοί παρόλα αυτά επιδιώκουν να μη χάσουν τη φιλία τους.
Trivia: Η ταινία προβλήθηκε τη σαιζόν 1984-1985 και έκοψε 75.764 εισιτήρια. Ήρθε στην 13η θέση σε 38 ταινίες.

 
Top Bottom