Ροή

Metal Slug Deluxe 2012 για iPhone και iPad [Video]

RC_Andreas

Administrator
Joined
3 June 2010
Μηνύματα
4,599
Βαθμολογία
9
Points
38
Location
Ελλάδα
Website
www.eltube.gr
mz.jpg

Λοιπόν, όταν πρωτοείδα τις εικόνες του Metal Slug Deluxe 2012 από την OYEfaction έπαθα πλάκα! Τι φοβερά γραφικά είναι αυτά; Τι απίστευτοι ήρωες; Πραγματικά είναι ένα είδος παιχνιδιού που μου λείπει από το iPhone μου. Platform με κίνηση από αριστερά στα δεξιά (κλασσικό) και πιστολίδι! Αμέσως θυμήθηκα πολλούς κλασσικούς τίτλους όπως Golden Axe, Double Dragon, Dinosaurs and Cadillacs και πολλά ακόμα.

Και εγκατέστησα το παιχνίδι στο κινητό μου γεμάτος χαρά και παιδική λαχτάρα! Δεν ξέρω αλλά είχα πολύ θετικό συναίσθημα για το Metal Slug.

Οι πρώτες εικόνες με εντυπωσίασαν! Ο ήχος το ίδιο. Και οι χαρακτήρες είναι μοναδικές ?φάτσες?. Κοντοί όλοι τους (θυμίζει καρτούν), άλλοι αξύριστοι, με στρατιωτικά γιλέκα, μερικοί ντυμένοι νίντζα, και γενικά τεράστια ποικιλία σε κακούς και εχθρούς. Επίσης τεράστια ποικιλία σε διαθέσιμα όπλα. Αυτόματα, μαχαίρια, πιστόλια, βόμβες, ρουκέτες και όσο προχωράει το παιχνίδι όλο και πιο πολλά.

Τα γραφικά είναι θεσπέσια. Μου θύμισαν 90?s παιχνίδι με φοβερά χρώματα και τρομερά καλοσχεδιασμένους χαρακτήρες. Η κίνηση των οθονών πολύ ομαλή και γενικά μιλάμε για ένα παιχνίδι τεχνικά άρτιο.

Καθώς προσπαθούσα να καταλάβω τον χειρισμό του παιχνιδιού άρχισαν τα δύσκολα. Μπορώ να πω ότι έχω απογοητευτεί τρομερά! Ένα τόσο καλόφτιαγμένο game, και μάλιστα platform, θέλει πιο απλό και γρήγορο χειρισμό. Καταρχάς η κίνηση του παίκτη γίνεται με tilt της συσκευής μας. Αυτό από μόνο του είναι απαράδεκτο! Και άντε στο iPhone. Σκεφτείτε το iPad! Που να κουνάς ολόκληρη ταμπλέτα αριστερά και δεξιά;

Ο παίκτης σας πυροβολεί τους εχθρούς αφού τους σημαδέψετε με το δάχτυλο σας. Κάτι που σημαίνει ότι δεν υπάρχει ένα fire εικονικό πλήκρο, αλλά θα πρέπει να πατάτε με το δάχτυλο σας παντού επάνω στη οθόνη (όπου εμφανίζονται κακοί). Το jump γίνεται πατώντας με τα 2 δάχτυλα σας αριστερά και δεξιά, χαμηλά στην οθόνη. Ενώ όταν έχει πολλούς κακούς μαζεμένους κάπου καλό είναι να ρίχνετε χειροβομβίδα, κάτι που δυσκολεύει ακόμα περισσότερο την κατάσταση.

Γενικά, πρόκεται ίσως για τον πιο δύσκολο χειρισμό που έχουμε συναντήσει μέχρι σήμερα σε παιχνίδι. Και μάλιστα αυτού του είδους που απαιτεί γρήγορες και αποφασιστικές κινήσεις. Ίσως αν είχαμε 10 δάχτυλα σε κάθε χέρι να το καταφέρναμε?

Συνολικά, αν καταφέρετε να συνηθίσετε τον πολύ δύσκολο (για εμάς) χειρισμό τότε αξίζει με χίλια το παιχνιδάκι. Θα βρείτε ένα από τα καλύτερα platform-shooting παιχνίδια της χρονιάς. Από την άλλη νομίζουμε ότι η εταιρεία που το έφτιαξε θα πρέπει να ξανασκεφτεί για μερικές αλλαγές στα controls. Για παράδειγμα, να έχει ένα shooting κουμπί δεξιά χαμηλά, ένα jump ψηλά δεξιά και έναν σταυρό για την κίνηση αριστερά. Τόσο δύσκολο είναι;

Βρείτε το στο App Store

iappsreviews.gr
 
Top Bottom