Ροή

Πώς μπορώ να ξέρω αν το λειτουργικό μου είναι 32-bit ή 64-bit;

RC_Andreas

Administrator
Joined
3 June 2010
Μηνύματα
4,599
Βαθμολογία
9
Points
38
Location
Ελλάδα
Website
www.eltube.gr
64-bit Windows.png
Φίλοι και μέλη της οικογένειας με ρωτούν όλη την ώρα αν .έχω 32-bit ή 64-bit Windows, Τελικά έχω συνειδητοποίηση ότι θα ήταν πιο λογικό να δείξουμε σε όλους. Εδώ είναι η διαδικασία δύο σταδίων.


Έλεγχος στα Windows 7 ή Vista
Αν χρησιμοποιείτε τα Windows 7 ή Windows Vista, το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να ανοίξετε το start menu WindowsVistaStartButton.png (μενού εκκίνησης), κάντε δεξί κλικ στο Computer (Υπολογιστής), και στη συνέχεια επιλέξτε Properties. (ιδιότητες)

image155.png

Τώρα θα δείτε τις πληροφορίες του συστήματος στην οθόνη, την οποία μπορείτε επίσης να πάρετε για από τον Πίνακα Ελέγχου, αν προτιμάτε-και προς τα κάτω θα δείτε System type (Τύπος συστήματος), που θα λέει 32-bit λειτουργικό σύστημα ή 64-bit λειτουργικό σύστημα ανάλογα με την έκδοση που έχετε εγκαταστήσει.

image156.png


Έλεγχος στα Windows XP

Δεν υπάρχει σχεδόν κανένα σημείο τον ελέγχου στα Windows XP, επειδή πιθανών να έχετε μια έκδοση 32-bit. Αν επιμένετε, όμως,μπορείτε να κάνετε δεξί κλικ στο My Computer, (Υπολογιστής μου) επιλέξτε Properties (Ιδιότητες)...

image157.png

Και τότε θα δείτε το System Properties παράθυρο, εάν έχετε μια έκδοση 32-bit των Windows, δεν θα δείτε τίποτα εδώ, εκτός από τα Microsoft Windows XP, αλλά αν εκτελείτε μια έκδοση 64-bit, θα το δείτε σε αυτό το παράθυρο.

image158.png

Ποια είναι η κύρια διαφορά μεταξύ των δύο; Αν έχετε έναν φορητό υπολογιστή μου έχει 8GB μνήμης-τα 64-bit θα επωφεληθούν το πλήρες ποσό της μνήμης, ενώ το 32-bit μπορεί να χειριστεί μόνο 4GB.

Για περισσότερα σχετικά με αυτό το θέμα, μπορείτε να επισκεφτείτε τον οδηγό Ποιά η διαφορά μεταξύ 32-bit και 64-bit Windows;
 
Top Bottom