Ροή

Save Greece! TSEK

RC_Andreas

Administrator
Joined
3 June 2010
Μηνύματα
4,599
Βαθμολογία
9
Points
38
Location
Ελλάδα
Website
www.eltube.gr
index.jpg

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μερικές από τις σκέψεις μου όσον αφορά τις δύσκολες μέρες που περνάμε.

Ξέρω ότι αυτά που θα πω αρχικά θα ακουστούν αρκετά γραφικά αλλά φαίνεται πως όσο και αν τα λέμε μερικοί δε τα χωνεύουν αρά άλλη μια φορά ίσως δε βλάπτει. Δε μπορώ να συμβιβαστώ με την ιδέα ότι η χώρα που γέννησε τους μεγαλύτερους φιλοσόφους , συγγραφείς και διακριθέντες σε κάθε κλάδο επιστήμονες θα ξεκινήσει μια νέα σχολική χρονιά χωρίς διδακτικά βιβλία. Είναι ξεκάθαρη η στάση μερικών "Ένα κράτος αμόρφωτων ηλιθίων είναι σαφώς ευκολότερο να κυβερνηθεί ". Το σχολείο με τη σειρά του ετοιμάζει αφισοκολλητές και ψηφοφόρους και όχι πολίτες. Από κει και πέρα το έργο κάθε κυβέρνησης είναι εύκολο αφού δεν υπάρχει καμία βούληση η δυνατότητα για αντίσταση από το πιο ενεργό μέρος της κοινωνίας. Το ότι αναφέρομαι στο λαμπρό παρελθόν των Ελλήνων δε συνεπάγεται το βιαστικό συμπέρασμα μερικών "Ωραία, και αφού οι Αρχαίοι Έλληνες έκαναν όλα αυτά εμείς τώρα πρέπει να είμαστε πρώτοι σε όλο τον κόσμο;" . Όχι, λέω απλά ότι αυτό που ζούμε σήμερα δε μας αξίζει!

Λέω ότι μπορούμε να ανεβάσουμε τη χώρα μας ψηλά. Θέλω να είμαι εθνιστής και όχι εθνικιστής. Θέλω να είμαι οραματιστής και όχι ονειροπόλος και για αυτό θα σας καταθέσω κάποιες συγκεκριμένες προτάσεις.

Πιστεύω πως είναι αδύνατον να ξεφύγουμε από τον αέναο κύκλο του δανείζομαι για να ξεπληρώσω τόκους δανείων και ξανά από την αρχή , ούτε στο να εξαθλιώνονται οι πολίτες με μέτρα που σπρώχνουν σε βαθύτερη ύφεση και κοινωνικές αναταραχές. Οι πιθανές λύσεις βρίσκονται στα χέρια μας απλά δε το έχουμε αντιληφθεί ή απλά κρύβονται άλλα συμφέροντα και γι αυτό δεν προχωράμε σε αυτές. Σε ποίες αναφέρομαι; Γιατί μένουν ανεκμετάλλευτα τα εκατοντάδες κυβικά φυσικού αερίου και πετρελαίου στο Αιγαίο; Γιατί δεν εκμεταλλευόμαστε την άπειρη ηλιακή και αιολική ενέργεια που μας παρέχει η χώρα μας;

Στο τελευταίο που θα ήθελα να σταθώ είναι ο τουρισμός. Δε θα υποστηρίξω σε καμία περίπτωση πως είμαστε η πιο όμορφη χώρα του κόσμου αφού κάθε χώρα έχει τις ομορφιές της. Έχουμε όμως ένα ιδανικό κλίμα για θερινές αλλά και χειμερινές (!) διακοπές. Έχουμε αρχαία μνημεία και πλούσια ιστορία που προσελκύουν το κοινό ενδιαφέρον. Ξέρουμε να διασκεδάζουμε με μοναδικό τρόπο. Η Μεσογειακή μας διατροφή είναι ιδιαίτερα γευστική και ελκυστική για άλλους λαούς. Η ακτογραμμή ,δηλαδή παραλίες και νησιά της Ελλάδας μπορούν να φιλοξενήσουν άπειρους τουρίστες.
Όλα αυτά φαίνεται δεν τα γνωρίζουν οι βουλευτές μας αλλιώς δε θα θεωρούσαν τόσο υποτιμημένα τα υπουργεία Τουρισμού και Ναυτιλίας. Ούτε μπορούμε να περιμένουμε απο αυτούς να προωθήσουν τη χώρα μας. Πρέπει λοιπόν να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας πριν είναι αργά. Διαθέτουμε ένα μοναδικό όπλο , το ΊΝΤΕΡΝΕΤ , με το οποίο μπορούν να διαφημιστούν πακέτα διακοπών στο εξωτερικό καθώς και τα μαγευτικά τοπία και ο τρόπος ζωής μας από όσους ακολουθούν κάποιο σχετικό επάγγελμα. Δυστυχώς το μήκος αυτής της δημοσίευσης δε μου επιτρέπουν να εμβαθύνω περισσότερο ελπίζω όμως να σας υπενθύμισα κάποιες πιθανές πηγές μεγάλων εσόδων για τη χώρα μας.
Ελπίζω σε ένα καλύτερο αύριο.

Φοιτητής τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ
 

Kostas Betoglou

New member
Joined
1 December 2010
Μηνύματα
4
Βαθμολογία
0
Points
1
Location
Boston, Massachusetts, United States
Απο που ήρθε η φράση τσάγκαρο Δευτέρα

Απο που ήρθε η φράση τσάγκαρο Δευτέρα

Απο που ήρθε η φράση τσάγκαρο Δευτέρα στο Ελληνικό λεξιολόγιο
καμια φορά λέμε για παράδειγμα στα παιδιά όταν δεν ξυπνούν πρωί για να πανε στο σχολείο. Και η ένοια σε αυτήν την φράση έχει ως εξής.
Κάποτε οι τσαγκάρηδες στην Ελλάδα έκλειναν τα μαγαζία τους κάθε Δευτέρα αντί την κιριακή και έτσι προ ήρθε η φράση στο Ελληνικό λεξιολόγιο όπου την χρυσιμοποιούμε μέχρξ και σήμερα

Συντάκτης Κώστας Μπετόγλου Βοστόνη.
 
Top Bottom