Ροή

Έξυπνοι τρόποι για σωστή ενυδάτωση

gavraki

Active member
Joined
27 May 2010
Μηνύματα
2,820
Βαθμολογία
0
Points
36
Location
Rhodos
ll.jpg



Καλύψτε τις ανάγκες του οργανισμού σας
Η ενυδάτωση αποτελεί σημαντικό συστατικό της καλοκαιρινής διατροφής. Η σύσταση των 8-10 ποτηριών νερού την ημέρα αποτελεί πλέον ένα μύθο. Τι μπορεί να μας ενυδατώσει τελικά; Πως μπορούμε να καταναλώνουμε υγρά με ευχαρίστηση; Εκτός από το νερό, τι άλλο μπορώ να καταναλώσω για επαρκή ενυδάτωση;

Τα υγρά που καταναλώνουμε αποτελούν το 80% των αναγκών του οργανισμού μας για νερό. Αυτά μπορεί να είναι

  • Νερό

  • Γάλα
  • Χυμό φρούτων ή λαχανικών
  • Αθλητικά ποτά
  • Σούπες
  • Αναψυκτικά

  • Τσάι, καφές


Πολλά από τα παραπάνω ροφήματα περιέχουν σάκχαρα, είτε με τη μορφή απλών σακχάρων όπως η λακτόζη του γάλακτος ή η σακχαρόζη των φυσικών χυμών των φρούτων είτε με τη μορφή ζάχαρης όπως τα ιστοτονικά ποτά. Επομένως, αποτελούν ταυτόχρονα και κάποιο γεύμα. Αυτό σημαίνει πως ταυτόχρονα μπορείτε να ενυδατώσετε τον οργανισμό σας, παρέχοντας ταυτόχρονα και άμεση ενέργεια. Εναλλακτικά, μπορείτε να επιλέξετε light ροφήματα που είτε περιέχουν λιγότερες θερμίδες είτε καθόλου (π.χ. αναψυκτικά).

Επίσης μπορούμε να καλύψουμε το 20% των αναγκών μας για νερό από κάποια τρόφιμά όπως:


  • Φρούτα (φρέσκα, κατεψυγμένα ή κομπόστα) όπως το καρπούζι, τα σταφύλια, το πορτοκάλι και τα μήλα έχουν υψηλή περιεκτικότητα νερού
  • Λαχανικά όπως καρότα, σέλινο, αγγούρι, πιπεριά, μαρούλι και ντομάτα περιέχουν επίσης υψηλή ποσότητα νερού

Tips για σωστή ενυδάτωση


  • Να έχετε πάντα ένα μπουκαλάκι νερό μαζί σας στη δουλειά, στο σπίτι ή στο δρόμο. Θα σας βοηθήσει να πίνετε περισσότερο όταν το έχετε παντού διαθέσιμο!
  • Αν δεν σας αρέσει το απλό νερό δοκιμάστε να προσθέσετε μία φέτα λεμόνι ή lime για διαφορετική γεύση.
  • Προσπαθήστε να πίνετε δροσερό νερό (15°C) είναι πολύ πιο απολαυστικό!
  • Εάν έχετε σκοπό να αθληθείτε καλό θα είναι να καταναλώσετε νερό πριν, κατά τη διάρκεια και μετά την προπόνησή σας.
  • Ξεκινήστε και τελειώστε την ημέρα σας με 1 ποτήρι νερό.
  • Φτιάξτε ένα πρόγραμμα κατανάλωσης νερού κατά τη διάρκεια της ημέρας (π.χ μαζί με κάθε γεύμα ή ανά 1 ώρα)
  • Μην ξεχνάτε ότι τα φρούτα και τα λαχανικά καλύπτουν κι αυτά μία ποσότητα από τα υγρά που χρειαζόμαστε!
  • Δώστε σημασία στα σημάδια της αφυδάτωσης, ειδικά όταν συνδυάζονται με ακραίες κλιματολογικές συνθήκες (π.χ πολύ ζέστη και υγρασία ή κρύο και ξηρή ατμόσφαιρα.
 

ariadni

New member
Joined
29 February 2012
Μηνύματα
1
Βαθμολογία
0
Points
1
Για να πω την αλήθεια όλα τα παραπάνω είναι όλοσωστα. Αλλά υπάρχουν και προϊόντα που κυκλοφορούν στο εμπόριο τα οποία συνδυαστικά με όλα τα παραπάνω κρατάνε την επιδερμίδα μας ενυδατωμένη όλο τον χρόνο άσχετα με τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν.
 

gavraki

Active member
Joined
27 May 2010
Μηνύματα
2,820
Βαθμολογία
0
Points
36
Location
Rhodos
Εγω χρησιμοποιω την D-Panthenol και ειμαι ευχαριστιμενει,καθημερινή ενυδάτωση και περιποίηση του φυσιολογικού δέρματο,οπως επισης και την Nivea που ειναι και αυτη καλη. [h=1][/h]
 

Bubbles

New member
Joined
15 November 2012
Μηνύματα
25
Βαθμολογία
0
Points
0
Απ: Έξυπνοι τρόποι για σωστή ενυδάτωση

Συστήνεται καμία ενυδατική κρέμα για πρόληψη ρυτίδων;
 

gavraki

Active member
Joined
27 May 2010
Μηνύματα
2,820
Βαθμολογία
0
Points
36
Location
Rhodos
Απ: Έξυπνοι τρόποι για σωστή ενυδάτωση

Της Estee Lauder συστηνω καλη ειναι την εχω και εγω ειμαι ευχαριστημενη,οπως και της αλλες δυο που αναφερω πιο πανο.
 
Last edited:

KaitiAth

New member
Joined
16 November 2012
Μηνύματα
17
Βαθμολογία
0
Points
0
Απ: Έξυπνοι τρόποι για σωστή ενυδάτωση

La Roche Posay - Hydraphase Intense Legere Intensive Rehydrating Care είναι η αγαπημένη μου ενυδατική. Μου τη σύστησε η δερματολόγος μου. Γενική η συγκεκριμένη μάρκα είναι πολύ καλή. Από κει και πέρα για αντιγηραντικές προτείνω κι εγώ Estee Lauder και η Lierac ειναι πολύ καλή μάρκα.
 

Bubbles

New member
Joined
15 November 2012
Μηνύματα
25
Βαθμολογία
0
Points
0
Απ: Έξυπνοι τρόποι για σωστή ενυδάτωση

Ευχαριστώ κορίτσια για τις προτάσεις! Θα κοιτάξω τώρα στο ίντερνετ να διαλέξω μια απ'αυτές. Για Nivea να σου πω την αλήθεια αποφεύγω όλα της τα προϊόντα, έλεγε η γιαγιά μου πως βγάζεις τρίχες με τις κρέμες της, το ξέρω χαζομάρες αλλά κάποια πράγματα σου κολλάνε χαχα
 

KaitiAth

New member
Joined
16 November 2012
Μηνύματα
17
Βαθμολογία
0
Points
0
Απ: Έξυπνοι τρόποι για σωστή ενυδάτωση

χαχαχα αυτό πρώτη φορά τ' ακούω
 

gavraki

Active member
Joined
27 May 2010
Μηνύματα
2,820
Βαθμολογία
0
Points
36
Location
Rhodos
Απ: Έξυπνοι τρόποι για σωστή ενυδάτωση

την Nivea την χρισιμοποιω χρονια και το δερμα μου ειναι σαν baby face :),οσο για της τριχες και εγω πρωτη φορα το ακουω
 

Areti

VIP μέλος
Joined
29 May 2010
Μηνύματα
1,715
Βαθμολογία
3
Points
38
Age
54
Location
Rhodos,Larissa
Απ: Έξυπνοι τρόποι για σωστή ενυδάτωση

Χρονια χρισιμοποιω τη Nutrix της Lancome δεν την αλλαζω γενικα ολα της Lancome προιοντα ειναι καλα.
 

Bubbles

New member
Joined
15 November 2012
Μηνύματα
25
Βαθμολογία
0
Points
0
Απ: Έξυπνοι τρόποι για σωστή ενυδάτωση

πιστεύω η γιαγιά μου θα είχε θέμα με τη Nivea και μου έλεγε τέτοιες μπούρδες χαχαχα... πάντως όλες οι άλλες εταιρίες που αναφέραται είναι πολύ καλές.
 
Top Bottom