Ροή

Ταινία Μάθε παιδί μου γράμματα (1981)

RC_Andreas

Administrator
Joined
3 June 2010
Μηνύματα
4,599
Βαθμολογία
9
Points
38
Location
Ελλάδα
Website
www.eltube.gr
0.00 star(s) Αξιολόγηση: 0.00/5 0 Votes
Title: Μάθε παιδί μου γράμματα (1981)

Περιγραφή: Έξι χρόνια στο δημοτικό. Έξι χρόνια στο γυμνάσιο, δώδεκα. Έξι χρόνια στο πολυτεχνείο, δεκαοχτώ. Έξι χρόνια στο εξωτερικό, εικοσιτέσσερα. Και έξι χρόνια μέχρι που να πάω σχολείο, τριάντα. Μέχρι τα τριανταέξι που είμαι, ακόμα άλλα έξι χρόνια. Πού πήγανε; Τι γίνανε έξι χρόνια;

Είδος: Δράμα, Κωμωδία

Σκηνοθέτης: Thodoros Maragos

Ηθοποιοί: Vasilis Diamantopoulos, Anna Matzourani, Nikos Kalogeropoulos, Rena Kazakou, Kostas Tsakonas, Dimos Avdeliodis, Christos Kalavrouzos, Dimitris Kaberidis, Elpidoforos Gotsis, Katia Alexandrou, Thomas Paliouras, Nikolas Kotsonis, Stavrina Prevedorou, Kostas Biliris, Dimitra Zeza, Stelios Lionakis, Menelaos Daflos, Mary Nanou, Evi Prassa, Giorgos Vrasivanopoulos

Κυκλοφορία: 1981-10-09

Διάρκεια: 96

Περίληψη: Λίγο μετά τη μεταπολίτευση σε ένα χωριό της ορεινής Αρκαδίας, τα αποκαλυπτήρια ενός μνημείου πεσόντων κατά την Κατοχή αναστατώνουν την τοπική κοινωνία, καθώς παραλείπεται το όνομα ενός κομμουνιστή αντιστασιακού που σκοτώθηκε στην περιοχή. Ο Περικλής, συντηρητικός διευθυντής του Γυμνάσιου, έρχεται σε σύγκρουση τόσο με τη γυναίκα του Ελπίδα όσο και με τους δυο γιους του Σωκράτη και Δημοσθένη που υπερασπίζονται το δικαίωμα της Χρυσάνθης και της οικογένειάς της να καταθέσουν στεφάνι στη μνήμη του αντιστασιακού .

 
Movie information in first post provided by The Movie Database
Top Bottom