Ροή

Παρουσίαση: Πως να δείτε ένα Στερεοσκοπικό 3D βίντεο

Hellenic

Member
Joined
26 August 2010
Μηνύματα
531
Βαθμολογία
3
Points
18
3d.jpg

Τι είναι το στερεοσκοπικό 3D;

Η στερεοσκοπία είναι μια τεχνική που δημιουργεί την ψευδαίσθηση του βάθους σε μια εικόνα. Στηρίζεται στο ότι η τρισδιάστατη φυσική όραση πραγματοποιείται διότι κάθε μάτι βλέπει το ίδιο αντικείμενο από σχετικά μικρή, αλλά διαφορετική οπτική γωνία, με αποτέλεσμα την ίδια στιγμή ο εγκέφαλος να παραλαμβάνει δύο ελαφρά διαφοροποιημένες εικόνες του ίδιου αντικειμένου.

Τι Μέθοδοι Στερεοσκοπικής Προβολής υπάρχουν;

1. Αναγλυφογραφία

3d1.jpg 3d2.jpg

Αυτό το σύστημα προβάλλει δύο ελαφρά διαφορετικές όψεις της ίδιας σκηνής, με μικρή οριζόντια απόκλιση μεταξύ τους προσομοιάζοντας έτσι τις δύο όψεις που βλέπουν τα μάτια μας. Στα αναγλυφογράμματα και οι δύο εικόνες προβάλλονται ταυτόχρονα, η μία σε ερυθρή απόχρωση και η άλλη σε κυανή. Με την χρήση γυαλιών ερυθρού και κυανού φίλτρου κάθε οφθαλμός βλέπει μόνον την αντίστοιχη απόχρωση.
Μπορούν να χρησιμοποιηθούν με τις ήδη υπάρχουσες συσκευές τηλεόρασης, DVD και Blu-ray. Ταυτόχρονα τα γυαλιά εγχρώμων φίλτρων (Κόκκινο/Κυανό ή Πράσινο/Ματζέντα) είναι χαμηλού κόστους κατασκευής.

2. Πολωτικοί Φακοί

3d3.jpg 3d4.jpg

Με το σύστημα αυτό, οι δύο όψεις προβάλλονται ταυτόχρονα μέσα από πολωτικά φίλτρα που πολώνουν το φως, κάθε ένα προς την δική του διεύθυνση. Έτσι απαιτούνται γυαλιά με πολωτικούς φακούς για να σχηματισθεί η εντύπωση της 3διάστατης εικόνας.
Κάθε φακός επιτρέπει στο μάτι να δει μόνον την όψη που του αντιστοιχεί. Είναι η τεχνολογία 3D που χρησιμοποιείται παγκόσμια για κινηματογραφικές προβολές και έτσι είναι αρκετά διαδεδομένη. Έχει επίσης επιλεγεί από ορισμένους τηλεοπτικούς σταθμούς όπως το SKY Channel. Απαιτείται ειδικά πολωμένη συσκευή 3DTV (ή εξειδικευμένοι προβολείς & οθόνες). Τα πολωτικά γυαλιά μειώνουν την λαμπρότητα της εικόνας. Στην τηλεόραση αυτού του τύπου, κάθε μάτι βλέπει μόνον την μισή κατακόρυφη ανάλυση της εικόνας. Για σωστή απόδοση απαιτείται ο θεατής να κάθεται απ?ευθείας μπροστά στην συσκευή.

3. Ενεργά Κλειστρα

3d3.jpg 3d5.jpg

Διαφορετικές εικόνες για το κάθε μάτι καταγράφονται σε ποιότητα πλήρους ανάλυσης 1080p και προβάλλονται εναλλάξ σε υψηλή ταχύτητα.
Χρειάζονται ειδικά γυαλιά με μπαταρίες που τροφοδοτούν ενεργά κλείστρα LCD. Αυτά επιτρέπουν την εναλλασσόμενη προβολή της δεξιάς και της αριστερής εικόνας σε συγχρονισμό με την υπάρχουσα εγγραφή, έτσι ώστε κάθε μάτι να λαμβάνει την σωστή εικόνα που του αντιστοιχεί και με την σωστή σειρά.
Έχει πραγματικά ρεαλιστικά αποτελέσματα δεδομένου ότι ο θεατής λαμβάνει ολόκληρη την πληροφορία σε υψηλή ανάλυση και σε συνεχή ροή. Τα ενεργά κλείστρα αντιλαμβάνονται και προσαρμόζονται ανάλογα με το σήμα της προβαλλόμενης εικόνας (2D ή 3D ) και έτσι δεν απαιτούν την εμπλοκή του χρήστη.
Το σύστημα αυτό απαιτεί προβολή σε υπερ-υψηλή συχνότητα ανανέωσης εικόνας (κατ?ελάχιστον 120Hz) και ανάλογη πηγή σήματος. Το εύρος κύματος που χρειάζεται για την εκπομπή του σήματος για την ώρα είναι ιδιαίτερων απαιτήσεων. Τα βοηθητικά γυαλιά είναι ακριβά και χρειάζονται επαναφόρτιση.

4. Πολυπρισματικοί

3d6.jpg

Το σύστημα πολυπρισματικών φακών είναι επίσης γνωστό και σαν αυτο-στερεοσκοπικό διότι δεν απαιτεί την χρήση βοηθητικών γυαλιών. Μακροπρόθεσμα θεωρείται από πολλούς ως η πλέον ενδεδειγμένη τεχνολογία 3διάστατης προβολής και χρησιμοποιείται ήδη σε ορισμένα πρωτότυπα μοντέλα.
Το σύστημα αυτό ΔΕΝ απαιτεί την χρήση βοηθητικών γυαλιών οποιουδήποτε τύπου. Έτσι δεν υπάρχουν απώλειες σε λαμπρότητα της εικόνας ούτε χρωματική υποβάθμιση.

Πως καταλαβαίνω ότι ένα βίντεο είναι στερεοσκοπικό 3D;

Κατά την αναπαραγωγή του αρχείου βίντεο η εικόνα εμφανίζεται δύο φορές στην οθόνη μας. Είτε η μία δίπλα στην άλλη (Side by Side ή Δίπλα-Δίπλα), είτε η μία κάτω από την άλλη (Up/Down ή Πάνω-Κάτω). Όπως η παρακάτω εικόνα.

3d7.jpg

Τι εξοπλισμό πρέπει να έχω για να δω στερεοσκοπικό 3D;

3d8.jpg3d9.jpg

Θα πρέπει να έχεις Τηλεόραση ή Οθόνη Η/Υ η οποία θα υποστηρίζει την 3D τεχνολογία (3D TV) και Blu-ray player. Στην περίπτωση που έχεις οθόνη ηλεκτρονικού υπολογιστή μ? αυτή την τεχνολογία, θα χρειαστεί να αγοράσεις και τον εξοπλισμό 3D VISION της nVidia το οποίο περιλαμβάνει τα γυαλιά 3D, και μια καλή κάρτα γραφικών (λεπτομέρειες μπορείς να βρεις στην ιστοσελίδα της nVidia). Βέβαια υπάρχουν και οι έτοιμες λύσεις όπως φορητοί υπολογιστές με τεχνολογία 3D.

Έχω 3D τηλεόραση, δεν έχω blu-ray player! Πως θα δω στερεοσκοπικό 3D;

1. Συνδέεις την 3DTV σου με έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή μέσω καλωδίου HDMI.
2. Στον υπολογιστή σου, σε ένα οποιοδήποτε πρόγραμμα αναπαραγωγής βίντεο φορτώνεις το αρχείο βίντεο. (Βεβαιώνεσαι ότι έχεις εικόνα στην τηλεόρασή σου).
3. Από το τηλεχειριστήριο της τηλεόρασής σου πατάς το κουμπάκι 3D και στις επιλογές που θα σου βγάλει η τηλεόραση θα επιλέξεις τον τύπο 3D που έχεις (π.χ. Side by Side [Δίπλα-δίπλα])
4. Φοράς τα γυαλιά σου και απολαμβάνεις την 3D Ταινία.

Ο υπολογιστής μου δεν έχει έξοδο HDMI για να τον συνδέσω με την 3D τηλεόρασή μου.
Δυστυχώς τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο από το να αγοράσεις μια νέα κάρτα γραφικών η οποία θα έχει και έξοδο HDMI ή να αγοράσεις έναν μετατροπέα από DVI-I σε HDMI (χωρίς βέβαια να υπάρχει η εγγυηση ότι η εικόνα θα είναι πεντακάθαρη).

Μπορώ να χρησιμοποιήσω την θύρα USB της 3D Τηλεόρασής μου για να δω Στερεοσκοπικό 3D;
Βεβαίως. Αντιγράφοντας την 3D ταινία σε ένα USB φλασάκι με χωρητικότητα από 8GB και άνω ή σε έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο, μπορείς να το συνδέσεις με την USB θύρα της τηλεόρασής σου και να ανοίξεις αυτό το αρχείο από τον Media Player που διαθέτει η 3D Τηλεόρασή σου.
(Ίσως για κάποιες μάρκες 3D τηλεοράσεων να μην ισχύει ο παραπάνω τρόπος)

Χρησιμοποιώ την θύρα USB για να δω Στερεοσκοπικό 3D. Όμως, οι υπότιτλοι εμφανίζονται οι μισοί στο δεξιό μέρος της οθόνης και οι άλλοι μισοί στο αριστερό. Τι μπορώ να κάνω;
Θα ψάξεις και θα κατεβάσεις ένα πρόγραμμα που λέγεται 3D Subtitler (Δωρεάν πρόγραμμα), το οποίο έχει την δυνατότητα να μετατρέπει τους υπότιτλους τύπου .srt σε 3D υπότιτλο τύπου .sub ή .sup. O Τύπος .sub χρησιμοποιείται για τις συσκευές USB, ενώ ο τύπος .sup χρησιμοποιείται για ενσωμάτωση των υπότιτλων σε Blu-ray 3D δίσκο.

Κάποιες από τις ταινίες που έχω κατεβάσει αδυνατούν να αναπαραχθούν από την τηλεόρασή μου ή το blu-ray player μου. Τι φταίει; Τι μπορεί να γίνει;
Σε παλαιότερα μοντέλα 3D τηλεοράσεων ή blu-ray players οι ταινίες που έχουν μετατραπεί σε .mkv με Profile [email protected] ή έχουν ήχο DTS δεν μπορούν να αναπαραχθούν. Αυτό οφείλεται κυρίως στην αδυναμία/άγνοια της τεχνικής υποστήριξης των εταιριών κατασκευής τηλεοράσεων να δώσουν λύση μέσω αναβάθμισης του λογισμικού της συσκευής.
Δείτε Πώς να μετατρέψετε έναν υπότιτλο σε 3D

Έχω εξοπλισμό 3D Vision στον υπολογιστή μου! Πως θα δω στερεοσκοπικό 3D;

Πρέπει οπωσδήποτε να έχεις Windows Vista ή 7, να έχεις εγκατεστημένους τους τελευταίους οδηγούς (drivers) της nVidia κάρτας γραφικών σου, καθώς επίσης και το πρόγραμμα nVidia 3D Vision Video Player που μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν από την ιστοσελίδα της nVidia ή την τελευταία έκδοση του προγράμματος Cyberlink PowerDVD 10, και την τελευταία έκδοση του πακέτου K-Lite Codec Pack.

Πως θα φορτώσω ένα αρχείο τύπου .mkv στον 3D Vision Media Player;

3d10.jpg

Θα πάω στο μενού επιλογών Αρχείο και θα επιλέξω Άνοιγμα. Από τον τύπο αρχείου θα επιλέξω να εμφανίζονται όλα τα αρχεία. Πηγαίνω στον φάκελο που έχω το βίντεο, το επιλέγω και πατάω το κουμπάκι Άνοιγμα.

3d11.jpg

Έπειτα εμφανίζεται το παραπανω παράθυρο όπου θα πρέπει να επιλέξω τον τύπο 3D που θέλω να φορτώσω και πατάω το κουμπάκι OK.
Με διπλό κλικ πάνω στην οθόνη πηγαίνω σε πλήρη οθόνη και φορώντας τα 3D γυαλιά, βλέπω την ταινία.

Όταν βλέπω μια 3D ταινία, δεν εμφανίζονται οι υπότιτλοι και κάποιες φορές το βίντεο κολλάει ή εμφανίζει παράξενα τετραγωνάκια. Τι φταίει; Τι πρέπει να κάνω;

3d12.jpg

Πρέπει να ρυθμίσεις σωστά τον 3D Vision Video player. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να πας από το μενού επιλογών Αρχείο και να επιλέξεις Ρυθμίσεις.
Από την κατηγορία Αποκωδικοποιητής και στις επιλεγμένες περιοχές της φωτογραφίας θα πρέπει να διαλέξουμε τις συγκεκριμένες επιλογές. Αυτό θα γίνει με το κουμπάκι Προσθήκη
Αφού βάλεις τις συγκεκριμένες επιλογές που βλέπεις στην εικόνα, πατάς το κουμπάκι OK.

Μετά από αυτές τις ρυθμίσεις που έκανα, οι υπότιτλοι πάλι δεν εμφανίζονται. Τι να κάνω;

3d13.jpg

Πρέπει να ενεργοποιήσεις την εμφάνιση των υπότιτλων του φίλτρου ffdshow subtitles filter.
Αυτό για να γίνει θα πρέπει πρώτα να φορτώσεις ένα οποιοδήποτε βίντεο και μετά να πας στο μενού επιλογών Αρχείο και να επιλέξεις Ιδιότητες Βίντεο?
Από την καρτέλα Φίλτρα πηγαίνω ffdshow subtitles filter και πατάω το κουμπί Λεπτομέρειες. Στο παράθυρο που θα ανοίξει τσεκάρω την επιλογή Subtitles, από την κατηγορία Placement τσεκάρω την επιλογή Stereoscopic και είμαστε έτοιμοι. Από εκεί και πέρα κάνω ότι ρυθμίσεις είναι οι καταλληλότερες για το δικό μου μάτι!!!

Δεν έχω τίποτα από τα παραπάνω. Εγώ που δεν έχω ούτε 3D τηλεόραση, αλλά ούτε εξοπλισμό 3D Vision, δεν έχω το δικαίωμα να δω 3D ταινίες;

Βεβαίως και μπορείς να δεις 3D ταινίες, αρκεί να έχεις ένα ζευγάρι 3D γυαλιά με έγχρωμους φακούς (κόκκινο/μπλε) [βλ. Αναγλυφογραφία]. Αν έχεις κάρτα γραφικών nVidia εγκατέστησε του τελευταίους οδηγούς. Έπειτα πήγαινε στον Πίνακα Ελέγχου και βρες το εικονίδιο που γράφει ΝVIDIA Control Panel. Πήγαινε στην κατηγορία Stereoscopic 3D και Set up Stereoscopic 3D τσεκάροντας την επιλογή Enable Stereoscopic 3D.
Έπειτα χρησιμοποιώντας τον nVidia 3D Vision Video player που θα βρείτε δωρεάν από την ιστοσελίδα της nVidia μπορείτε να μετατρέπετε και να βλέπετε όλες τις ταινίες σε 3D.

Μπορώ να δω μια ταινία που έχει μορφή Στερεοσκοπικού 3D σε κανονική 2D μορφή;

Και βέβαια μπορείς. Χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα nVidia 3D Vision Video Player έχεις την δυνατότητα να μετατρέπεις μια 3D ταινία σε κανονική 2D μορφή υψηλής ευκρίνειας. Αυτό για να γίνει θα πρέπει να πας στο μενού επιλογών Προβολή του προγράμματος, να πας στην επιλογή Μέθοδος προβολής και να επιλέξεις Μονοσκοπικά.

Δεν έχω τίποτα από τα παραπάνω. Εγώ που δεν έχω ούτε 3D τηλεόραση, αλλά ούτε εξοπλισμό 3D Vision, δεν έχω το δικαίωμα να δω 3D ταινίες;

Βεβαίως και μπορείς να δεις 3D ταινίες, αρκεί να έχεις ένα ζευγάρι 3D γυαλιά με έγχρωμους φακούς (κόκκινο/μπλε) [βλ. Αναγλυφογραφία]. Αν έχεις κάρτα γραφικών nVidia εγκατέστησε του τελευταίους οδηγούς. Έπειτα πήγαινε στον Πίνακα Ελέγχου και βρες το εικονίδιο που γράφει ΝVIDIA Control Panel. Πήγαινε στην κατηγορία Stereoscopic 3D και Set up Stereoscopic 3D τσεκάροντας την επιλογή Enable Stereoscopic 3D.
Έπειτα χρησιμοποιώντας τον nVidia 3D Vision media player που θα βρείτε δωρεάν από την ιστοσελίδα της nVidia μπορείτε να μετατρέπετε και να βλέπετε όλες τις ταινίες σε 3D.

πηγη
 
Last edited by a moderator:
Top Bottom