Ροή

Ταλαιπωρια με ακμή

gavraki

Active member
Joined
27 May 2010
Μηνύματα
2,820
Βαθμολογία
0
Points
36
Location
Rhodos
v.jpg


Αν υποφέρετε από ακμή έχουμε μερικά καλά νέα για σας. Υπάρχουν μερικές συμβουλές που μπορείτε να ακολουθήσετε από το σπίτι έτσι ώστε να την καταπολεμήσετε:

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να προσέξετε είναι τι τρώτε, τι πίνετε και αν κοιμάστε αρκετά το βράδυ. Είναι σημαντικό να προσέχετε τι πίνετε διότι υγρά που περιέχουν καφεΐνη, όπως η σόδα, ο καφές και το πράσινο τσάι είναι πιθανόν να επιδεινώσουν την κατάσταση.

Πίνετε άφθονο νερό έτσι ώστε να «καθαρίσει» ο οργανισμός σας και να φύγουν οι τοξίνες.

Αποφύγετε τα γλυκά.

Μην χρησιμοποιείτε κοινά σαπούνια όταν πλένετε το πρόσωπό σας. Το πρόσωπο περιέχει μια φυσική προστασία απέναντι στα βακτήρια που με τη χρήση των σαπουνιών καταστρέφεται.

Φυσική μάσκα για την ακμή:

Αναμείξτε λίγη μαγειρική σόδα με νερό μέχρι να γίνει ένα μείγμα και απλώστε το σε καθαρό πρόσωπο. Περιμένετε λίγο και ξεπλύνετε με κρύο νερό. Εάν δείτε θετικά αποτελέσματα μπορείτε να επαναλάβετε τη διαδικασία αρκετές φορές μέσα στην βδομάδα όμως μην το παρακάνετε.
 

Bubbles

New member
Joined
15 November 2012
Μηνύματα
25
Βαθμολογία
0
Points
0
Απ: Ταλαιπωρια με ακμή

Πολύ χρήσιμες συμβουλές. Αποκλείεται να μπορώ να κόψω τον καφέ ποτέ, αλλά περισσότερο νερό μπορώ να πιώ χαχα.. Αυτό με την φυσική μάσκα και την σόδα δεν την ήξερα και έχω σπίτι. Θα την δοκιμάσω και θα σου πω αποτελέσματα! :D
 

gavraki

Active member
Joined
27 May 2010
Μηνύματα
2,820
Βαθμολογία
0
Points
36
Location
Rhodos
Απ: Ταλαιπωρια με ακμή

Αχ ναι αν την δοκιμασεις πες μου περιεργει ειμαι αν εχει αποτελεσμα.
 

KaitiAth

New member
Joined
16 November 2012
Μηνύματα
17
Βαθμολογία
0
Points
0
Απ: Ταλαιπωρια με ακμή

Kι εγώ θα τη δοκιμάσω. Αν και έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα από φυσικές συνταγές, διάφορα σαπούνια κλπ., έχω φτασει 23 χρονών κι ακόμα δεν έχει φύγει τελείως. Καμία κρέμα του εμπορίου που να έχετε χρησιμοποιήσει και να είχε αποτέλεσμα;
 

Bubbles

New member
Joined
15 November 2012
Μηνύματα
25
Βαθμολογία
0
Points
0
Απ: Ταλαιπωρια με ακμή

Περιττό να σας πω πως η σπιτική μάσκα με τη σόδα είναι τέλεια, αλλά με μια φορά δεν θα καταλάβω και πολλά πολλά θα συνεχίζω να την βάζω μερικές φορές την βδομάδα. Ευτυχώς έχω μπόλικη σόδα σπίτι :D

Χμ για κρέμα για την ακμή, έχω δοκιμάσει τη Acne Skin Perfecting Lotion της Murad έχει όμως καθαριστικό, μάσκα, άλλες κρέμες επίσης τονωτική λοσιόν για επιδερμίδα με ακμή. Είναι πάρα πολύ καλή μάρκα γι'αυτό το πρόβλημα. Πάντως είναι και ορμονικό θέμα γι'αυτό μην αγχώνεσαι, να διατηρείς καθαρό πρόσωπο και να πίνεις πάρα πολύ νερό.
 

KaitiAth

New member
Joined
16 November 2012
Μηνύματα
17
Βαθμολογία
0
Points
0
Απ: Ταλαιπωρια με ακμή

Eυχαριστώ! Πού μπορώ να βρω αυτή τη μάρκα και τι τιμές έχει;
 

Bubbles

New member
Joined
15 November 2012
Μηνύματα
25
Βαθμολογία
0
Points
0
Απ: Ταλαιπωρια με ακμή

?μπορείς να τη βρεις στο ίντερνετ σ'ένα eshop που λέγετε strawberrynet, δεν την έχω δει αλλού αυτή την εταιρεία.
 

KaitiAth

New member
Joined
16 November 2012
Μηνύματα
17
Βαθμολογία
0
Points
0
Απ: Ταλαιπωρια με ακμή

Χμ, ναι το ξέρω το strawberrynet, έλεγα να παραγγείλω αρώματα σε κάτι προσφορές που είδα ότι έχει. Έχεις παραγγείλει? Είναι αυθεντικά και σε πόσο διάστημα περίπου φτάνουν?
 

Bubbles

New member
Joined
15 November 2012
Μηνύματα
25
Βαθμολογία
0
Points
0
Απ: Ταλαιπωρια με ακμή

Ναι έχω παραγγείλει από καλλυντικά σε αρώματα, όλα αυθεντικά, δεν είχα ποτέ θέμα. Μένω σε επαρχία και για μένα κάνουν 10 μέρες.
 
Top Bottom