Ροή

Σούπα

RC_Andreas

Administrator
Joined
3 June 2010
Μηνύματα
4,599
Βαθμολογία
9
Points
38
Location
Ελλάδα
Website
www.eltube.gr
101-0106_img1.jpg

Ψαρόσουπα


Αν βράζετε ψάρι για ψαρόσουπα και δεν θέλετε να μυρίζει το σπίτι, ρίξτε στην κατσαρόλα την φλούδα ενός ολόκληρου λεμονιού.

Γκάμπο

Γκάμπο λέγεται η πηχτή σούπα από τη Λουϊζιάνα της Αμερικής, από κοτόπουλο ή γαρίδες, με τομάτες, ρύζι, πιπεριές, αρωματικά χόρτα και μπαχαρικά.
Στο φαγητό προστίθεται και μπάμια για να το πήξει και να του δώσει και άρωμα. Από το όνομα της μπάμιας -στα αφρικανικά- πήρε και την ονομασία του.

Γκασπάτσο

Γκασπάτσο είναι η κρύα σούπα τομάτας, από την Ανδαλουσία της Ισπανίας.
Είναι ένα λείο μείγμα από τομάτες, κόκκινες γλυκές πιπεριές, σκόρδο, κρεμμύδι, λάδι, ξύδι και τριμμένη ψύχα ψωμιού.
Συνοδεύεται παραδοσιακά με μικρά μπολ γεμάτα κρουτόν, κύβους αγγουριού και πράσινες πιπεριές.

Πηχτή Σούπα

Αν θέλετε να κάνετε πηχτή τη σούπα σας , προσθέστε κατά τη διάρκεια του βρασμού της , ένα φλυτζάνι γάλα .

1. Λιγότερο Λίπος Στη Σούπα


Κάνατε κρεατόσουπα και θέλετε να αφαιρέσετε το λίπος ;
Αν έχετε χρόνο , αφήνετε τη σούπα στο ψυγείο να παγώσει και στη συνέχεια με μία κουτάλα αφαιρείτε το παγωμένο λίπος από την επιφάνεια .

2. Λιγότερο Λίπος Στη Σούπα

Αν θέλετε να αφαιρέσετε το λίπος από την κρεατόσουπα και δεν έχετε χρόνο , ρίχνετε ένα παγάκι μέσα στη ζεστή σούπα .
Το επιπλέον λίπος κολλάει επάνω του , και έτσι αφαιρείται εύκολα μαζί με το παγάκι .

Σούπα

Αν θέλετε να διατηρηθεί η σούπα που σερβίρετε ζεστή για περισσότερη ώρα στο τραπέζι, φροντίστε να τη βάλετε καυτή σε μια σουπιέρα που θα έχετε προηγουμένως θερμάνει .

Αλάτι & Σούπα

Σας έπεσε πολύ αλάτι στην σούπα? Μην ανησυχείτε, βάλτε στο φαγητό ένα κομμάτι ψωμί, θα απορροφήσει όλο το αλάτι! (Έτσι μου είπε η γιαγιά μου, βέβαια εγώ ποτέ δεν το κατάφερα!)
 
Top Bottom